Meritking Şikayet

Bir problem yaşamış iseniz, meritking şikayet şeklinde bir konuyu gündeme getirmek istiyor iseniz, muhattap müşteri hizmetleri olacaktır. Farklı kaynakları denemeyin, farklı kaynaklar üzerinde şansınızı deneyip, vakit kaybetmeyin. Müşteri hizmetleri olarak hazırlanmış bölümlerin tamamından gereken desteği aldığınızı göreceksiniz.

Meritking Elektronik Posta İle Şikayet Bildirimi

Şikayet bildirimi konusunda değerlendirebileceğiniz ilk seçenek, meritking elektronik posta ile şikayet bildirimi olacaktır. Kesintisiz 7 gün, 24 saat boyunca Türkçe hizmet verecek şekilde, bir elektronik posta servisi meydana getirilmiştir. [email protected] iletişim kurabileceğiniz ve müşteri hizmetleri temsilcilerinin de sizler ile iletişim kurabileceği elektronik posta adresidir. Şikayet içerikli bir elektronik posta göndermiş iseniz, müşteri hizmetleri alır, alındığına dair bildirimi sizlere gönderir. İnceleme başlatır, inceleme işlemine müteakip sizlere 48 saat dolmadan geri dönüş sağlar.

Meritking Canlı Destek İle Şikayet Bildirimi

Bir bölüm ya da uygulama olarak, meritking canlı destek ile şikayet bildirimi anlayışını da gündeme getirebilirsiniz. Bu bölüme ulaşmak için, jojobet sitesinde olduğu gibi ana sayfaya gelecek, ana sayfadan canlı destek üzerinden hareket edeceksiniz. Müşteri hizmetleri temsilcisine görüşme penceresi üzerinden ulaşacaksınız. Tabii ki üye olmanız gerekmektedir.

Meritking Şikayet

Adınız, kullanıcı adınız bölümünü doldurduktan sonra, müşteri hizmetleri temsilcisi ile karşılıklı yani birebir görüşme başlatabilirsiniz. Küçük çaplı, derinlemesine inceleme gerektirmeyen bir konu gündeme getirmiş iseniz, canlı destek üzerinden şikayet konusu, karşılıklı görüşme esnasında ortadan kaldırılabilir. Ancak hesaplarda, finansal hareketlerde, bahis ve oyunlarda zaman alıcı bir inceleme yapılacak ise, böyle bir durumda canlı destek şikayeti alacaktır, müşteri hizmetleri elektronik posta ile sizlere geri dönüş yapacaktır.

Meritking WhatsApp İle Şikayet Bildirimi

Popüler iletişim seçenekleri hazırlanmış olmak ile birlikte, meritking şikayet anlayışında değerlendirebileceğiniz uygulamalardan bir tanesinin, meritking WhatsApp ile şikayet bildirimi olduğu görülmektedir. 3 farklı WhatsApp destek hattı hazırlanmıştır. Eğer üye olur iseniz ve WhatsApp grubuna dahil olur iseniz, müşteri hizmetleri temsilcilerine bu bölüm üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere bu popüler iletişim seçeneği, sadece grup ya da grup paylaşımları olarak gündeme gelmemektedir. Aynı zamanda uygulama özelliği kapsamında, müşteri hizmetleri temsilcisi ile birebir görüşme imkanı da bulunmaktadır. Buradan hareket ile siz gruba 3 farklı WhatsApp destek hattından herhangi bir tanesine dahil olduğunuz takdirde, müşteri hizmetleri temsilcisine özel mesaj yöntemi ile birebir ulaşabilirsiniz. Herhangi bir şikayet konusunu gündeme getirebilirsiniz.

Şikayet konuları, inceleme aşamasına göre ele alınacaktır. Zaman alacak şikayet konusu gündeme getirilmiş ise, elbette şikayet WhatsApp üzerinden alınır. Lakin çözüm üretilmiş şeklinde geri dönüşün elektronik posta ile yapıldığı tespit edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.